Najniebezpieczniejsze lotniska świata

Najniebezpieczniejsze lotniska świata

Choć loty samolotem wiele osób napawają prawdziwym strachem, okazuje się, że jest to najbezpieczniejsza forma transportu, jaka istnieje. Przynajmniej według statystyk. Może się jednak okazać, że problemem będzie nie sam fakt lotu dziesiątki kilometrów nad ziemią, a lotnisko, na którym trzeba będzie wylądować. Istnieją bowiem takie, przy których piloci muszą wykazać się nie lada umiejętnościami, by bezpiecznie dostarczyć swoich pasażerów na lądowisko.

Ice Runway na Antarktydzie to jedno z najniebezpieczniejszych lądowisk na świecie. Trudno się dziwić – surowe czynniki klimatyczne nie pozwalają na stworzenie lepszych warunków do lądowania. Lądowiskiem jest tu tafla lodu, a korzystają z niego potężne samoloty, które zaopatrują stację badawczą McMurdo. Zdarza się, że lód jest zbyt kruchy – w takich sytuacjach trzeba przekierować maszynę na inne lądowisko.

Kolejne niebezpieczne lotnisko znajduje się w Brazylii – Sao Paulo-Congonhas. Jest ono umiejscowione niespełna 10 kilometrów od centrum miasta, przez co piloci muszą bardzo się starać, by podczas startów i lądowań nie uderzyć maszyną w wysokie zabudowania.

Inna przeszkoda czeka na francuskim lotnisku Courchevel – jest nią wzniesienie znajdujące się na środku pasa startowego, który dodatkowo liczy sobie jedynie 545 metrów długości. Nie pomaga również fakt, że przy lądowaniu i starcie trzeba również przeprawić się przez wysokie Alpy.

Na pewno interesujące – choć bardzo niebezpieczne – okaże się lotnisko na Gibraltarze. Pas startowy krzyżuje się tam z drogą przeznaczoną dla samochodów, przez co samoloty muszą włączyć się do normalnego ruchu ulicznego. Podobne warunki czekają na osoby korzystające z lotniska Lukla w Nepalu.

Wyjątkowej czujności ze strony pilotów wymaga również port lotniczy Kansai, znajdujący się na terenie Japonii. Został on wybudowany na wodzie – około 5 km od wybrzeża. Z kolei port lotniczy Juliana w Sint Marteen jest jednocześnie interesującą atrakcją turystyczną – samolotu lądują tuż nad głowami turystów.

Aż trudno uwierzyć, że każdego dnia na tych lotniskach startują i lądują liczne samoloty, nie tylko pasażerskie.

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: