Najniebezpieczniejsze drogi świata

Najniebezpieczniejsze drogi świata

Są na świecie takie drogi, na których to nie kierowcy są groźni. To miejsca, które wyróżniają się wprost ekstremalnymi warunkami, z którymi nie każdy kierowca będzie w stanie sobie poradzić. I choć wymagają one ogromnych umiejętności, a często i szczęścia, to jednocześnie są niesamowitym widokiem, który wprost zachwyca uczestników ruchu.

 

Jedną z najniebezpieczniejszych tras jest droga śmierci w Boliwii, która ciągnie się przez 65 km. Kierowcy mają do dyspozycji pas o szerokości 3,2 m. Droga wije się wokół wzniesień, jest pozbawiona nie tylko barierek, ale i asfaltu. Każdego roku ginie na niej około 200-300 osób. Dla kierowców zagrożeniem są nie tylko przepaście i ostre zakręty, ale też mogące pojawić się w każdym momencie lawiny. Dodatkową atrakcją jest widok wraków, które przez lata wypadały z trasy.

 

Guoliang Tunnel Road w Chinach to kolejna ekstremalna droga. Znajduje się ona na skalnej ścianie chińskich gór Taihang – ma 4 m szerokości, 5 m wysokości i na szczęście tylko 120 m długości. W tunelu znajdują się skalne okna, przy których należy zachowywać szczególną ostrożność – w przeciwnym razie można łatwo stoczyć się w przepaść.

 

Nie wysokość, a błoto i lód, stanowi zagrożenie na autostradzie do Jakucka w Rosji. Jest to droga, która nie została pokryta asfaltem. Przez większość czasu jest zamarznięta – wówczas kierowcy muszą mierzyć się ze śniegiem, lodem i mrozem. Jednak bardziej niebezpieczne są roztopy i pora deszczowa, gdyż wtedy droga zmienia się w niebezpieczną kupę błota. To powoduje zator w ruchu nawet na kilka godzin – a to powoduje kolejne zagrożenie, czyli kradzieże i porwania.

 

Piękna, ale bardzo niebezpieczna, jest droga Sichuan-Tibet Highway w Chinach, która ma prawie 2,5 tysiąca km długości. Jest nieutwardzana i pełna wybojów, a do tego wije się przez rzeki, dziewicze lasy i nad licznymi przepaściami. Przepaście, lawiny skalne i trudne warunki atmosferyczne to największe zagrożenia. Podobne warunki panują w Norwegii na drodze Trolli. Warto wspomnieć także o przełęczy Los Caracores w Andach, która prowadzi nad wieloma przepaściami, a do tego przez większość czasu pokryta jest śniegiem i lodem.

 

Choć trasa biegnąca przez wymienione drogi jest ekstremalna i niebezpieczna, warto przez nią przejechać choćby ze względu na niesamowite widoki.

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: