Boeing 787 Dreamliner

Dreamliner 787

źródło: http://commons.wikimedia.org

Boeing 787 Dreamliner

Osoby, które regularnie podróżują poza granice naszego kraju, z pewnością słyszały o samolocie Boeing 787 Dreamliner. Jest to obecnie jedna z najbardziej nowoczesnych maszyn tego typu, którą zalicza się do samolotów pasażerskich dalekiego zasięgu. Poznajmy ją bliżej.

Krótka historia Dreamlinera
Samolot pojawił się na rynku w roku 2004, nosząc wówczas nazwę 7E7 Dreamliner. Pierwsze zamówienie zostało złożone przez japońską firmę All Nippon Airways i opiewało na pięćdziesiąt sztuk. Wśród założeń konstruktorów znalazły się między innymi:
– przewożenie od dwustu do trzystu osób;
– możliwość pokonania dystansu do szesnastu tysięcy kilometrów;
– zapewnienie maksymalnego komfortu w czasie podróży;
– zmniejszenie zużycia paliwa.
Spełnienie tych postulatów sprawiło, że Boeing 787 stał się pierwszym samolotem, który umożliwia realizację polityki z tak zwanego „punktu do punktu”.

Wyeliminowano więc konieczność kłopotliwych przesiadek. Znak „787” pojawił się dopiero w roku 2005, zyskując szybko sławę na całym świecie.

Pierwszy lot Boeing-787
Zakładano, że pierwszy lot odbędzie się 7 sierpnia 2007 roku. Miało to być nawiązanie do numeru „787”. Z powodów technicznych

źródło: http://en.wikipedia.org

źródło: http://en.wikipedia.org

producenci zmuszeni byli jednak go przesunąć. Powodem miały być niezadowalające wyniki testów wytrzymałościowych oraz zbyt duża masa elementów tworzących skrzydła.

Pierwszy lot miał miejsce 15 grudnia 2009 roku. Za sterami zasiadła niezwykle doświadczona załoga. Z uwagi na złe warunki atmosferyczne lot trwał jedynie trzy godziny (z założonych pierwotnie prawie sześciu).

Rekordy Dreamlinera
Boeing 787 Dreamliner to samolot, który zasłynął między innymi ustanawianymi przez siebie rekordami.

W okresie od 6 do 8 grudnia 2011 roku samolot o numerze bocznym ZA006 ustanowił rekord w zakresie pokonanego dystansu bez międzylądowania oraz osiągniętej w czasie lotu prędkości. Startując z Seattle, wylądował w Bangladeszu, pokonując ponad dziesięć tysięcy mil morskich (co równa się prawie dwudziestu tysiącom kilometrów).

Dreamliner w Polskich Liniach Lotniczych LOT
15 listopada 2012 roku LOT wszedł w posiadanie pierwszego z ośmiu zamówionych samolotów w wersji 787-8. Przypuszcza, że w późniejszych latach zamówienie może zostać poszerzone o kolejne maszyny, ale już w wersjach 8/9. Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, że LOT eksploatuje te samoloty jako pierwsze linie lotnicze na terenie Europy.

Na chwilę obecną Polskie Linie Lotnicze LOT posiadają sześć samolotów Boeing 787 Dreamliner. Najnowsza maszyna pojawiła się na polskim lotnisku 1 maja 2014 roku. Posiada aż dwieście trzynaście miejsc w klasie ekonomicznej, dwadzieścia jeden w klasie premium i osiemnaście w klasie business.

Tym, co nie mogło ujść uwadze mediów, jest fakt, że od początku pojawienia się w Polskich Liniach Lotniczych samoloty te mają nieustanne usterki. Dochodziło do:
– problemów z podwoziem;
– nieszczelności kabiny.
Zdarzało się, że samolot zawracany był bezpośrednio z pasa startowego. Sytuacja taka miała miejsce 11 stycznia 2013 roku, kiedy to lot miał odbyć się na lotnisko w Budapeszcie. Po tym incydencie loty zostały wznowione dopiero w czerwcu.

thomson dreamliner

źródło: http://en.wikipedia.org