Bułgaria – idealne miejsce na urlop

Bułgaria jest malowniczym krajem ze stolicą w Sofii, położonym w północno-wschodniej części Bałkanów. Graniczy ona z Grecją, Turcją, Serbią, Macedonią oraz Rumunią. Państwo jest podzielone na dwadzieścia osiem prowincji, czyli oblastii, a jego głowę stanowi prezydent, wybierany w bezpośrednich wyborach raz na 5 lat.
Bułgaria należy do jednych z najstarszych państw europejskich, które może poszczycić się bardzo bogatą historią. Została założona w 681 roku przez Asparucha, chana protobułgarskiego. Obecnie kraj ten jest członkiem Organizacji Narodów Zjednoczonych, do której przystąpił w 1955 roku, NATO (Organizacja Traktatu Północnoatlantyckiego) od 2004 roku, a także od 2007 roku Unii Europejskiej. Większość ludności bułgarskiej wyznaje prawosławie (ok. 85%), natomiast około 13 procent stanowią osoby wyznania muzułmańskiego.
Bułgaria w sześćdziesięciu procentach jest krajem wyżynnym oraz górskim. W jej północnej części rozciąga się Nizina Naddunajska, natomiast pas południowo-wschodni zajmuje Nizina Górnotracka. Bułgarski klimat jest bardzo przyjemny i niezwykle lubiany przez turystów: dominuje głównie umiarkowany ciepły, natomiast nad Morzem Czarnym – podzwrotnikowy kontynentalny, nieco wilgotniejszy niż w pozostałej części kraju. Najchętniej odwiedzaną częścią Bułgarii jest oczywiście piękne, piaszczyste wybrzeże. Niekończące się plaże oraz delikatna bryza, która chroni przed upałem, przyciągają rzesze przyjezdnych. Dodatkowo kusi słynna bułgarska gościnność, pyszna tradycyjna kuchnia, serwująca np.: tarator, kebabcze, sałatkę szopską, znane na całym świecie wina zarówno czerwone, jak i białe oraz mocna rakija, której najpopularniejszym przykładem jest sławna bułgarska śliwowica. Miłośnicy kultury znajdą tu liczne zabytki wywodzące się z kultury trackiej, przykłady architektury bizantyjskiej (słynne fortece) oraz wykute w skałach cerkwie i klasztory.
Bułgarię można odwiedzać również zimą. Temperatura wtedy rzadko jest bardzo niska, oscyluje zazwyczaj wokół zera stopni Celsjusza. Pamiętajmy jednak, że kraj ten posiada piękne masywy górskie, np.: Stara Płanina, Rodopy, Pirin, Riła, gdzie do końca kwietnia można jeździć na nartach.

Wakacje w Bułgarii: http://www.tui.pl/wypoczynek/bulgaria

Leave A Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

%d bloggers like this: