Latanie to dziś jedna z najbardziej powszechnych czynności. Właśnie samolotami ludzie najczęściej pokonują znaczne odległości. W ten sposób można dostać się na drugi koniec kontynentu, a nawet za ocean, w tempie o którym jeszcze sto lat temu nikt nawet nie marzył. Lata się jednak również znacznie bliżej, chociażby pomiędzy poszczególnymi miastami. Każdego dnia na pokładzie samolotów miliony ludzi podróżują do pracy, na wakacje i w celu spotkania z bliskimi. Mimo tak widocznego rozwoju transportu lotniczego, wciąż są osoby, które nigdy nie latały. Powodem najczęściej jest strach bądź brak okazji. Ceny biletów raczej nie zniechęcają, ponieważ w ostatnich latach znacznie spadły. A samo latanie nie jest już wyłącznie usługą, na którą stać nielicznych. Biorąc po uwagę, że stanowi naprawdę dobrą alternatywę dla innych form transportu, warto do latania się przekonać, ale najpierw spróbować.
Strach przed lataniem
Wizja pierwszego lotu może stresować. Na ogół tak właśnie jest. Nawet osoby systematycznie podróżujące w ten sposób odczuwają często niepokój związany z lataniem. Trudno się dziwić, ponieważ wzbijanie się w powietrze jest wbrew naturze człowieka. Strach jest tu zatem czymś naturalnym. Przed pierwszym lotem szczególnie przyda się oswojenie sytuacji w jak największym stopniu. W ten sposób człowiek maksymalnie przygotuje się do podróży. Na pewno należy wziąć ze sobą jakąś ulubioną muzykę lub film na laptopie bądź komputerze. Takie rzeczy z reguły relaksują, więc warto skupić na nich uwagę. Jakkolwiek niektórym wyda się to pozbawione sensu, należy również głęboko oddychać. Taka czynność wpływa pozytywnie na układ nerwowy, pozwala też zapanować nad swoimi emocjami i złapać choć niewielki dystans do sytuacji. Wielu osobom pomaga medytowanie, które można również wesprzeć nowoczesną technologią. Wystarczy skorzystać z gotowych nagrań medytacyjnych. Osobom wierzącym wskazana jest modlitwa. Pozwala oderwać myśli od niekomfortowej sytuacji oraz skupić się na czymś, co z reguły kojarzy się pozytywnie, mianowicie kontakcie z opiekuńczą siłą wyższą. Wszystkie opisane elementy odnoszą się do tego, co można zrobić już na pokładzie. Jednak przygotowania do pierwszego lotu, a także każdego kolejnego, powinny obejmować również kilkanaście godzin poprzedzających wejście na pokład. Warto się wyspać, choć to akurat często nie jest proste, ponieważ stres oddala sen. W dzień lotu pomoże natomiast lekki posiłek oraz odstawienie kofeiny i słodyczy. Wbrew pozorom te ostatnie nie relaksują, ale podnoszą poziom hormonu stresu, mianowicie kortyzolu. Najlepiej również pierwszy lot odbyć z kimś bliskim i zaufanym, kto potrzyma za rękę i z kim będzie można porozmawiać. W większości przypadków pierwszy lot jest tym najdziwniejszym. Później jest łatwiej, można bowiem wypracować sobie własne techniki radzenia ze stresem. Już po pierwszym lądowaniu człowiek wie także, czy odczuwa zupełnie normalne i powszechne obawy przed lataniem, czy może cierpi na awiofobię. Skrajne przypadki, obejmujące niekontrolowane napady paniki, zdarzają się rzadko. Najczęściej wystarczy racjonalne podejście do tematu i wsparcie się statystykami. Zgodnie z nimi latanie jest najbezpieczniejszym sposobem podróżowania w XXI wieku.
Informacje praktyczne dla lecących pierwszy raz
Lotniska pod wieloma względami przypominają dworce kolejowe, z którymi większość ludzi ma w swoim życiu do czynienia. Jednak przebywającym tam po raz pierwszy może się ono wydawać miejscem zupełnie niezrozumiałym. Bramki, kontrole, nieustannie migające tablice informacyjne. Sytuacji nie poprawia z pewnością, gdy pierwszy raz leci się z dużego międzynarodowego portu lotniczego. Wszystko jest jednak dla ludzi. Na pewno warto przyjechać na lotnisko odpowiednio wcześniej, co obejmuje również wzięcie pod uwagę utrudnień na drogach dojazdowych. Przed wyjściem z domu trzeba upewnić się, że ma się wszystkie dokumenty. Podstawą jest oczywiście dowód tożsamości, ale jeżeli cel lotu znajduje się poza strefą Schengen, wówczas konieczny jest również paszport. Nie wszyscy pamiętają, aby mieć je pod ręką. Szukanie w torebce czy jeszcze gorzej w torbie podróżnej zajmuje czas i generuje niepotrzebny stres. Każdy, kto choć raz na filmie widział odprawę na lotnisku, doskonale wie, że trzeba przejść przez bramki wykrywające metale. Nie trudno się zatem domyślić, że im mniej metalowych elementów ma się na sobie, tym szybciej uda się przejść taką odprawę. Lepiej też nie mieć przy sobie płynów, ponieważ na ogół są to substancje z listy tych zakazanych. Wyjątki, jak chociażby leki, są nieliczne. Wcześniejsze przybycie na lotnisko umożliwia sprawne nadanie bagażu, przejście na spokojnie odprawy, jak również bezstresowe zapoznanie się z układem portu. Bez zbędnych nerwów można też przyjrzeć się wszystkim tablicom informacyjnym.
Cenny (nad) bagaż
Aby uniknąć nieprzyjemnej sytuacji ponoszenia wysokich opłat za nadbagaż, należy zapoznać się z wytycznymi konkretnych linii lotniczych. Jeżeli mimo wszystko trzeba zabrać na pokład więcej rzeczy, wówczas czasami opłacalne jest wniesienie opłaty wcześniej, to znaczy przed przybyciem na lotnisko.